W dniu 30 czerwca 2020 roku, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Katowicach zatrzymali 4 podejrzanych w sprawie oszustwa na szkodę Skarbu Państwa i wyłudzenia w latach 2015-2016 podatku VAT w związku z prowadzeniem przestępczej działalności w ramach wielu podmiotów na terenie śląska, które wystawiając nierzetelne faktury w obrocie różnego rodzaju maszynami technicznymi wyłudziły podatek w kwocie około 20 milionów złotych oraz usiłowały wyłudzić kolejne kwoty podatku na co najmniej 2 miliony złotych. Dotychczas w tej sprawie zarzuty usłyszało już 38 osób.

Zatrzymanym osobom, które trudniły się min. przewozem towarów, prokurator przedstawił zarzuty oszustwa i wystawiania nierzetelnych dokumentów w postaci faktur VAT, które służyły do popełnienia tego oszustwa. Wyniki przeprowadzonego śledztwa, pozwoliły również na ustalenie, że pozostali sprawcy, wykorzystując rachunki wskazanych firm wyprali pieniądze pochodzące z tego czynu w kwocie ponad 20 milionów złotych.

Po przesłuchaniu podejrzanych, którzy nie przyznali się do zarzucanych im czynów, dwoje z nich, trafiło do aresztu, natomiast pozostali podejrzani zostali zwolnieni do domu, po zastosowaniu poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Za czyny zarzucane podejrzanym, grozi im nawet kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Zespół Prasowy
Prokuratury Regionalnej w Katowicach