Drukuj

W śledztwie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, które zostało wszczęte w 2016 roku i swoim zakresem obejmowało działalność na terenie województwa śląskiego, w latach 2015 – 2016, zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT znacznej wartości, w związku z transakcjami dotyczącymi głównie obrotu produktami spożywczymi (tj. kawa, napoje energetyczne i słodycze), przestępstwami przeciwko obrotowi gospodarczemu, w szczególności praniem brudnych pieniędzy doszło do kolejnych zatrzymań.

W śledztwie tym dotychczas zarzuty usłyszało 37 osób, w tym, a w stosunku do dwóch był stosowany areszt tymczasowy.

W dniu 29 czerwca 2020 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Wydziału w Częstochowie, na polecenia Prokuratora dokonali  zatrzymania kolejnych sześciu osób podejrzanych, którym zostały ogłoszone  zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i posługiwania się fałszywymi dokumentami, w tym fakturami VAT.

Po przesłuchaniu, wobec czterech podejrzanych, prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym, w tym min. poręczenia majątkowe w kwocie od 8 000 do 20 000 złotych, z kolei wobec dwóch następnych podejrzanych Sąd Rejonowy Katowice Wschód w Katowicach, na wniosek prokuratora zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Za przestępstwa popełnione przez podejrzanych grozi im nawet kata do 15 lat pozbawienia wolności.

Zespół Prasowy
Prokuratury Regionalnej w Katowicach