Drukuj

W dniu 1 października 2019 roku, w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, zatrzymano Janusza S, lekarza psychiatrę z Kielc i przedstawiono mu zarzuty poświadczenia nieprawdy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w wystawianych dokumentach tj. receptach lekarskich poprzez wystawianie recept na leki refundowane z NFZ na osoby nieżyjące lub na osoby, które nie miały zaordynowanych leków wskazanych w receptach, w wyniku czego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem został doprowadzony Narodowy Fundusz Zdrowia, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Podejrzany nie przyznał się do stawianego mu zarzutu i złożył wyjaśnienia.

Przedmiotem śledztwa jest działalność w 2014 roku na terenie Krakowa i innych miast zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem środków pieniężnych znacznej wartości z Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, tj. o przestępstwa z art. 258 § 1 kk i art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk.

Jest to kolejna osoba, której przedstawiono zarzuty w tym śledztwie. Sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.