Drukuj

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów i substancji chemicznych na terenie nieruchomości położonej w Zabrzu, przy ul. Sierakowskiego, tj. o przestępstwo z art. 183 § 1 k.k.

Postępowanie wszczęto w oparciu o informację przekazaną straży miejskiej przez mieszkańca Zabrza, który spacerując w tym rejonie zauważył dym wydobywający się z terenu ogrodzonej działki i zaparkowaną nieopodal koparko – ładowarkę.

W początkowej fazie śledztwa, przy udziale inspektorów ze Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zostały przeprowadzone oględziny miejsca składowania odpadów. W ich trakcie pobrano do badań próbki znajdujących się tam substancji, które następnie przekazano do analizy biegłemu z zakresu ochrony środowiska.

Z jego opinii wynikało, że rodzaj i ilość zgromadzonych odpadów, a także sposób ich przechowywania powodowały zagrożenie dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców, a także ryzyko istotnego obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi.

Dwie osoby, które były zaangażowane w proceder nielegalnego gospodarowania odpadami usłyszały zarzuty. Dotyczą one ich składowania w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób oraz w warunkach mogących spowodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Na wniosek prokuratora Sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące.

RZECZNIK PRASOWY PROKURATURY REGIONALNEJ W KATOWICACH
Waldemar Łubniewski