Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się produkcją i podrabianiem markowej włoskiej kawy. Grupa działała, co najmniej od stycznia 2016 roku do lutego 2017 roku.

W lutym 2017 roku policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji Wydziału w Częstochowie realizując czynności w tym śledztwie, w miejscowości położonej w powiecie częstochowskim dokonali przeszukania kilku pomieszczeń biurowych i magazynowych. W efekcie podjętych czynności zlikwidowano nielegalnie funkcjonującą fabrykę, w której podrabiano markową włoską kawę. W magazynach zabezpieczono 60 palet z kawą o łącznej wadze 23.754 kg, a także kompletną linię służącą do jej produkcji. Ujawniono również podrobione etykiety z logo znanego na rynku producenta kawy, terminem jej produkcji i przydatności do spożycia, a także dokumentację dotyczącą obrotu kawą.

Łączna wartość towaru zabezpieczonego przez policjantów podczas tego przeszukania została wstępnie oszacowana na co najmniej 1.850.000 złotych.

17 października 2018 roku 2 kolejne osoby usłyszały w tej sprawie zarzuty. Aktualnie w śledztwie usłyszało je już 11 osób.

Dotyczą one udziału w grupie przestępczej (art. 258 § 1 i 3 k.k.) oraz naruszenia prawa do znaku towarowego (art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej), za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

W stosunku do jednego z podejrzanych, na wcześniejszym etapie postępowania, Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych osób prokurator zdecydował się zastosować wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru i poręczenia majątkowego w wysokości od 20 000 do 50 000 złotych.

RZECZNIK PRASOWY PROKURATURY REGIONALNEJ W KATOWICACH
Waldemar Łubniewski